Programowalny Sterownik Oświetlenia DMX SoundSwitch

Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć czym jest programowalnym sterownik oświetlenia DMX Sound Switch, który mimo że jest już kilka lat na rynku to jest swego rodzaju innowacją. SoundSwitch to oprogramowanie służące do sterowania oświetleniem przez protokoły DMX oraz Art NET. Można także kontrolować oświetlenie typowo domowe, czyli Philips Hue lub Nano leaf, ale o tym zrobię osobny materiał.

Sterownik Oświetlenia SoundSwitch Control one

Sterownik Oświetlenia SoundSwitch Control one

Tu kupisz:
SoundSwitch Micro DMX: https://amzn.to/40hv2G9
Sound Switch Control One: https://amzn.to/3ZZvER2
Deck Saver: https://amzn.to/40hv2G9
Numark Mixstream Pro: https://amzn.to/3YYgiLo
Deck Saver Numark: https://amzn.to/3JLQvl4
Denon Sc Live 4: https://amzn.to/3lqu0sH
Bramka ArtNet: https://amzn.to/3yM9SUT

SoundSwitch możesz używać na swoim komputerze z Windowsem lub z Mac OS x. Możesz także używać go z kontrolerami pracującymi w systemie Engine OS oraz w pod programie Engine Lighting. Do komunikacji ze światłami możesz użyć przetwornika USB DMX firmowego od SoundSwitcha lub od dowolnego producenta albo dedykowanego sterownika MIDI od SoundSwitcha Control One lub dowolnego przetwornika Art Net.
Przetwornik USB DMX oraz protokół Artnet działa nie tylko na komputerach, ale także na kontrolerach. Komputer jest jednak niezbędny niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z SoundSwitcha, bowiem zarówno patchowanie, jak i późniejsze programowanie można wykonać tylko na komputerze. Tym, co wyróżnia ten sterownik jest fakt, że programuje on automatyczne pokazy świetlne zsynchronizowane z tempem odtwarzanego utworu.

Może programować zarówno urządzenia typu LED, dimmer, a także ruchome głowy. Potrafi także robić podstawowy pixel mapping. Programować można manualnie, dobierając odpowiednie ruchy, kolory czy intensywności. Możesz programować zarówno każdą piosenkę ze swojej kolekcji osobno, jak i konfigurować tzw. auto loop, czyli uniwersalne presety dla dowolnej piosenki.
Jest też tryb scen statycznych, który świetnie się sprawdza w przerwach czy podczas przemówień. Można też przejąć kontrolę nad oświetleniem manualnie. Do dyspozycji mamy szereg różnych przycisków funkcyjnych, czyli stroboskop z możliwością regulacji częstotliwości. White, czyli blinder. Smoke to kontrola dymiarek z możliwością regulacji intensywności dymienia HUE- zmiana kolorów.

Sterownik Oświetlenia SoundSwitch

Sterownik Oświetlenia SoundSwitch

Główne Funkcje:

Movement czyli wymuszenie zaprogramowanego wcześniej typu ruchu. Możemy kontrolować ruch w obrębie zaprogramowanej wcześniej pozycji. Można też kontrolować wielkość ruchu oraz jego prędkość. Żal tylko ściska pewną część ciała, że nie możemy dodać i kontrolować. Opóźnienia ruchów między urządzeniami, przez co ruchy są do bólu symetryczne i wyglądają sztucznie i nienaturalnie.
Możemy też wymusić świecenie całego oświetlenia na dany kolor. Możesz regulować też intensywność auto loop-ów lub wcześniej napisanych utworów oraz intensywność świecenia poszczególnych grup oświetlenia, które przypisujemy podczas patchowania. Możemy przypisać maksymalnie cztery grupy Panel Auto loops. Tu możemy wymusić działanie tzw.
auto loops, czyli scen ruchomych, uniwersalnych, nie przypisanych do danego utworu, ale nadal reagujące na tempo. Możesz korzystać z wgranych wcześniej auto loop-ów, lecz jeśli nie grasz techno, to może to być trochę męczące dla odbiorców, gdyż auto loop-y składają się głównie z rytmicznego pulsowania wszystkich świateł jednocześnie.
Jeśli masz pokłady cierpliwości, możesz sam zaprogramować auto loop-y, lecz proces ten jest bardzo żmudny. Ale przynosi najlepsze efekty. Ostatnia aktualizacja daje nam możliwość także automatycznego wygenerowania auto loop-ów specyficznego dla Twojego zestawu oświetlenia. Lecz narażamy się tu na pewną chaotyczność, tak jak to się ma w przypadku funkcji Autroscript.

Kliknij żeby zobaczyć Video Recenzje

Nie omówiłem wcześniej głównej funkcji, czyli właśnie autoscript. Jest to funkcja, która pozwala zaprogramować świetlne show dla każdego utworu osobno. Możemy to robić na piechotę lub zaznaczyć wszystkie utwory lub grupy utworów, na przykład uszeregowane typem lub rodzajem muzyki albo tempem. Jeśli nie chcesz używać ruchomych głów, to efekty Auto Script są naprawdę przyjemne dla oka.
AutoScript pozwala Ci na customizacji show i wybór presetów. Możesz wpływać na kolor, ruchy, intensywność , gobo, pryzmat, czy wszystkie parametry oświetlenia algorytm wytworzy dla Ciebie show. Jaki jest tego efekt? Różny. Czasem dobrze, czasem źle. Jeśli źle dobierzesz preset, to nie zdziw się, że Irenie Santor włączą Ci się takie stroboskop jak na techno party.
Ruchome głowy to pięta Achillesa, funkcja auto strip. Ruchy są albo zbyt symetryczne, albo zbyt chaotyczne, a próba ich okrzesania wymaga dużo cierpliwości i wiedzy. Chaotyczność Algorytm niby rozpoznaje gdzie jest intro, zwrotka, refren, drop czy zakończenie. Może na muzyce tanecznej czy techno to działa.
Niestety pop, rock, hip hop czy polska muzyka jest programowany dość chaotycznie. Oświetlenie najpiękniej działa, jeśli działa zgodnie z piosenką, czyli na zwrotkach. Świeci tak jak na zwrotkach na refrenach. Tak jak na refrenach i najlepiej jak zmiana danej części utworu idzie w parze ze zmianą oświetlenia.
Tu niestety w połowie zwrotki światła potrafią stanąć w miejscu. Na refrenie potrafi się włączyć strobo, po czym po pół taktu oświetlenie stanie w miejscu. I co najgorsze [00:05:00] zwrotka 1 i zwrotka 2 to czasem dwie różne koncepcje kolorów, ruchów i intensywności. Tego jest po prostu za dużo. Jakby było prościej byłoby lepiej.

Moja opinia:

Jeszcze jednym mankamentem jest samo patchowanie fixtur. Jeśli nie znajdziesz danego urządzenia w bądź co bądź ogromnej, stale poszerzonej bazie, to musisz napisać do [00:06:00] producenta wgranie fixtury, choć trzeba przyznać, że odpowiadają oni dość szybko na maile, ale w sytuacji kryzysowej może to być zadrą.
Podsumowując SoundSwitch to bardzo dobrze rokujący na przyszłość program. Team developerów stale pracuje nad ulepszeniem tej koncepcji. Być może niedługo doczekamy się trzeciej odsłony oprogramowania i będziemy mieć więcej możliwości kontroli. Póki co największymi wadami tego urządzenia są ruchy głów, toporne programowanie manualne oraz chaotyczność Auto Script.
Lecz jeśli w Twoim zestawie oświetlenia masz tylko oświetlenie typu LED lub dimery, to zapomnij o innym sterowniku DMX. Nie ma lepszej opcji. Jeśli masz duże pokłady cierpliwości i Numark Mixstream Pro lub Denon SC LIve Lub Denon Prime to jest to fantastyczny, nie zajmujący żadnego miejsca sterownik oświetlenia. SoundSwitch możesz nabyć płacąc za niego miesięczną subskrypcję lub wykupić dożywotnią licencję.
Dziękuję Ci za uwagę. Jeśli obejrzałeś ten film do końca i chciałbyś się nieco więcej dowiedzieć lub chciałbyś, żebym Ci pomógł zaprogramować swoje oświetlenie, zerknij na dole w linki pod filmem.

Pozdrawiam Cię i życzę wszystkiego dobrego.

Skontaktuj się z nami jeśli chcesz abyśmy zaprojektowali i zaprogramowali Twój dowolny sterownik oświetlenia DMX

Kontakt