Wesela 2021 obostrzenia czy są realne? Jeśli tak to co nas czeka?

Wesela 2021 obostrzenia czy znów będą tak restrykcyjne jak poprzednio? Rok 2020 dla branży weselnej był poważnym ciosem. Z dnia na dzień u progu rozpoczęcia sezonu weselnego ogłoszono stan pandemii. Ale nie od razu zakazano organizacji wesel jednak niewiele par młodych zdecydowało się na organizacje wesel w kwietniu ubiegłego roku. Przypomnijmy zatem jakie obostrzenia mieliśmy w zeszłym roku.

  • ogranicz liczbę gości zgodnie z aktualnymi przepisami,

  • poinformuj gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji,

  • ogranicz spotkania i narady wewnętrzne

  • postaraj się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego

  • zapewnij płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach

  • dostosuj liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób.  Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.

    źródło:https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/wesela-przyjecia

Ograniczenie liczby gości

Zasady zasadami, ministerstwo ministerstwem jak w praktyce wyglądało stosowanie się do tych obostrzeń? Jeśli chodzi o liczbę gości to muszę przyznać, że Państwo młodzi chcąc nie chcąc stosowali się do obostrzeń. Starsza część gości była dość mocno przestraszona epidemią COVID-19 i sami dzwonili z informacją, że odwołują swój udział w weselu. Była też druga grupa ludzi- ludzie którzy znaleźli sobie świetną wymówkę aby w danym weselu nie uczestniczyć. Ale to akurat świetnie wpłynęło na atmosferę wesel w czasie pandemii. Umówmy jest niewielu starszych ludzi, którzy aktywnie uczestniczą w weselach raczej biernie obserwują i aktywnie oceniają swoje otoczenie ta druga grupa działa podobnie- też nie chcą na weselu być ale z jakiegoś powodu nie wypadało odmówić. Więc im zawsze a to za zimno lub za ciepło, muzyka za głośna lub za cicho, jedzenia za mało albo za dużo w skrócie – zawsze znajdą powód do narzekania.

Ale dzięki obostrzeniom oni z wesel zniknęli! Fantastycznie było uczestniczyć w weselach na 50-90 osób gdzie każdy chciał tam być! Każdy chciał się bawić! I mimo „śmiertelnego” zagrożenia przyszli dla Pary młodej żeby ich wspierać w tym ważnym dla nich dniu. Takich znajomych życzę każdemu!

Chorym podziękujemy…

Jeśli chodzi o przyjścia osób chorych na wesela to termometrem każdego nie sprawdzałem ale byłem na weselu gdzie pan młody od tygodnia nie wstawał z łóżka… lecz u lekarza nie był… tak to było wesele gdzie zdarzyły się przypadki COVID-19 ale to temat na inny wpis.

Ogranicz spotkania i narady wewnętrzne

Chyba nikt nie myślał, że to się może udać… na tym polegają wesela! Na wspólnym spotkaniu się dwóch rodzin, przyjaciół, znajomych w weselach chodzi o „spotkania i narady wewnętrzne”.

Tylko jedna rodzina przy jednym stoliku

Ustawodawcy zapomnieli chyba, że wszyscy Polacy to jedna rodzina. Generalnie w tej kwestii od tysiącleci na weselach jest tak, że trzymamy się swojego stolika tylko do pewnego momentu później każdy znajduje sobie lepsze miejsce do biesiadowania…

Płyn do dezynfekcji

Jeśli chodzi o płyny do dezynfekcji na weselach 2020 to muszę przyznać, że tak były wszędzie w każdej sali. Ale niestety ku mojemu niezadowoleniu wiele sal nadal korzystało z suszarek do rąk. Co raz że jest nieefektywne i obleśne bo i tak wytrzesz ręce w spodnie a dwa rozsiewa powietrze, kurz i wirusy dalej niż Małysz skoczył w Trondheim.. Wracając do płynów tak było wielu śmieszków… próbowali pić płyn… i dezynfekować ręce wódką.

Kelnerzy 1 na 15 osób

NOPE kelnerów zawsze jest za mało. Poza tym jaki ta zasada ma sens? I tak wszyscy kelnerzy i cała obsługa spotyka się przed, w trakcie i po weselu w kuchni. Albo w pomieszczeniach socjalnych. To zwyczajnie nie działa. Plus dla kelnerów w 90% przypadków nosili maseczki lub dziś już niemodne przyłbice.

Wesela 2021 obostrzenia jakie będą nowe zasady?

Trudno przewidzieć czy rząd powieli swoje stare błędy. Moim zdaniem wesela 2021 roku nie będą tak samo jak wesela 2020 roku nie były głównym źródłem transmisji COVID-19. Całkowity zakaz organizacji wesel pojawił się dopiero w październiku i trwa do tej pory… wesel nie ma a liczba zakażonych rośnie nie tędy droga! Wesela 2021 roku muszą się odbyć! Tylko dobry humor po odrobinie zabawy i bimberek od teścia da nam odporność do pokonania korona wirusa!

Jedynym dobrym pomysłem w tej sytuacji jest regionalizacja. Serio na Lubelszczyźnie jest inna gęstość zaludnienia niż np.: na Śląsku. Nie ma co tego porównywać. Wydaje mi się, że w ogóle powinniśmy decydować o obostrzeniach na szczeblach powiatowych a nawet gminnych bo gmina gminie nie równa.

Cały czas czekamy na oficjalne stanowisko rządu bo wesela tuż tuż. Wielki Post kończy się już 5 kwietnia czyli w lany poniedziałek.

Polub nas na FB aby nie przegapić naszych przyszłych postów http://www.facebook.com/TworzymyImprezy

Jeśli szukasz oprawy DJ-a i Wodzireja, którzy nie boją się wirusa skontaktuj się z nami http://tworzymyimprezy.com/kontakt/